3 marca, 2021

Umowa pożyczkowa ma znaczenie

Decyzja o wzięciu pożyczki nigdy nie jest łatwa. Podchodząc z rozwagą do codziennego życia wiemy, że dodatkowy miesięczny wydatek w postaci raty może nam zrujnować wizję spokojnego prowadzenia gospodarstwa domowego. Jednak kiedy jesteśmy pod ścianą, a wizja zapożyczenia się gotówki zdaje się być nieunikniona, wówczas warto dowiedzieć się, co powinna zawierać dobrze skonstruowana umowa pożyczkowa.

Umowa pożyczkowa i jej elementy

Choć w dzisiejszych czasach mało kto pozwala sobie na oszustwo finansowe, to jednak takie przypadki mogą mieć miejsce. Aby uniknąć przekonania się o tym na własnej skórze, powinniśmy wiedzieć jakie elementy powinna zawierać umowa pożyczkowa, tak aby była kompletnym i pełnoprawnym dokumentem.

Sprawdź również na co uważać biorąc pożyczkę w parabanku.

Spisanie umowy na piśmie

Zgodnie z Kodeksem Cywilnym, jeśli zapożyczamy się na kwotę do 1000 złotych to nie potrzebujemy potwierdzenia na piśmie. Jednak mało kto stosuje ten sposób pożyczania. Jest to bowiem zbyt ryzykowna inwestycja, która w razie konfrontacji przed sądem, nie ma żadnego pokrycia. Szczególnie, jeśli zaciągasz szybką pożyczkę pozabankową, musisz dokładnie sprawdzić czy umowa zawiera wszystkie elementy.

Dzisiejsza data i miejsce

Dlaczego data jest tak ważnym elementem, który znalazł się u nas na drugim miejscu? Przede wszystkim dla zabezpieczenia pożyczkobiorcy. Nieuczciwe banki mogą wykorzystać brak daty i zmusić nas do spłaty większej kwoty, niż ustalaliśmy, grożąc przy tym sądem. Wpisanie daty i miejsca zawarcia umowy to nasz punkt obronny w przypadku nieścisłości.

Określenie strony umowy, a także kwota i waluta

Umowa pożyczkowa sama przez się wymaga określenia pożyczkobiorcy i pożyczkodawcy. Co jednak z kwotą i walutą? O ile wpisanie kwoty nie stanowi żadnego problemu, to jednak waluta często jest pomijana. Odgórnie przyjęło się, że w Polsce pożyczamy pieniądze w złotówkach. W rzeczywistości jednak, kiedy brakuje tej informacji, to każdy może wpisać tam co chce.

Do powyższych podpunktów możemy dopisać także przedmiot pożyczki, a także określenie rodzaju i stanu. Jak więc widzimy podpisanie dobrej umowy pożyczkowej wcale nie jest proste. Należy uważnie zagłębić się w treść, aby nie popełnić gafy i nie podpisać czegoś, co może skutkować problemami finansowymi w przyszłości.