4 marca, 2021

Na co uważać biorąc pożyczkę z parabanku?

Do pożyczenia pieniędzy z parabanku może nas skłonić odmowna decyzja banku odnośnie udzielenia nam kredytu. Na pożyczki udzielane przez te instytucje finansowe trzeba bardzo mocno uważać, gdyż można popaść w bardzo poważne problemy finansowe. Jak bezpiecznie wziąć pożyczkę pieniądze z parabanku?

Czym są parabanki?

Są to instytucje finansowe nie będące bankami, które mogą świadczyć usługi finansowe. Najczęściej oferują one jedynie pożyczki, niektóre jednak gromadzą depozyty od klientów łamiąc w ten sposób obowiązujące w naszym kraju prawo. Jeżeli zachcemy powierzyć oszczędności parabankowi narażamy się na ryzyko ich utraty. Nie są one bowiem chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Jak ryzykowne jest gromadzenie oszczędności w parabankach mogliśmy się przekonać kilkanaście miesięcy temu. O oszukanych klientach jednego z parabanków było bardzo głośno w mediach.  W tym artykule dowiesz się również na czym polega praca w parabanku.

Na co powinniśmy uważać?

Decydując się na pożyczkę w parabanku musimy być bardzo ostrożni. Nasze wystrzegać instytucji, które pobierają od klientów prowizje zanim jeszcze zostanie podpisana umowa pożyczkowa z klientem. Może się okazać, że mimo pobrania prowizji lub innych opłat, parabank odmówi nam przyznania pożyczki. Pamiętaj, że instytucje finansowe pobierają wszelkie opłaty od pożyczkobiorcy dopiero po przyznaniu pożyczki.
Każdy, kto decyduje się na pożyczkę w parabanku ma prawo zabrać ze sobą do domu umowę pożyczki. Jeżeli parabank nie chce jej udostępnić – zachowajmy czujność, a najlepiej zrezygnujmy z pożyczki.

Zobacz, jak działają działają firmy pozabankowe.

Zanim weźmiesz pożyczkę z parabanku – przeczytaj dokładnie umowę

Szczególnie należy zwrócić uwagę na jeden z jej zapisów. Musimy sprawdzić przed jej podpisaniem, czy pożyczkodawca jest osobą fizyczną, czy prawną. Osoba fizyczna, nie posiada osobowości prawnej, tzn. zarejestrowanej firmy. Zaciągana więc pożyczka, tzw. pożyczka prywatna, nie podlega przepisom zawartym w ustawie o kredycie konsumenckim. By uniknąć niespodzianek, pożyczaj więc pieniądze z parabanku, który się cieszy dobrą opinią.

Jakie jeszcze dane musi zawierać taka umowa? Przede wszystkim:

  • kwotę branej pożyczki;
  • oprocentowanie;
  • RRSO;
  • okres spłaty;
  • kara jaka zostanie naliczona w przypadku opóźnienia ze spłaty.

Co zrobić kiedy parabank Cię oszukał

Jeśli zostałeś oszukany przez parabank mogą ten fakt zgłosić do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. W przypadku wyłudzenia pieniędzy, należy zgłosić ten fakt do prokuratury. Konieczne w takiej sytuacji jest zachowanie wszystkich umów, które zostały podpisane, czy informacji mailowych. Jest to szczególnie istotne, jeśli starałeś się o pożyczkę przez internet.

Dodaj komentarz