3 marca, 2021

KRD – wpis na liście dłużników

Jeśli ktoś miał jakieś problemy z terminową spłatą zobowiązań finansowych, musi liczyć się z tym, że mógł zostać wpisany do KRD, czyli Krajowego Rejestru dłużników. Bez wątpienia nie jest do dobra wiadomość i należałoby w związku z tym podjąć stosowne kroki, aby jak najszybciej usunąć negatywny wpis o sobie i odzyskać wiarygodność kredytową.

Sprawdź czy jesteś i kto Cię wpisał do KRD

Raz na sześć miesięcy każdy może sprawdzić informacje o sobie w KRD. Można to zrobić samodzielnie przez Internet. Wystarczy udać się na stronę Krajowego Rejestru Dłużników, założyć konto i zweryfikować swoją tożsamość, aby otrzymać raport o sobie. Należy pamiętać o tym, że wpis  na czarną  listę KRD nie jest niczym strasznym i można go usunąć. Bardzo ważne jest to, aby sprawdzić, kto go dokonał i czego dotyczy. Tak naprawdę to do Krajowego Rejestru Dłużników może wpisać nas każdy, kto posiada dowód na istnienie zobowiązania, posiada nasze dane i dokona zapłaty za usługę. Są to przede wszystkim banki i instytucje pozabankowe, np. parabanki. Wszystkie informacje widnieją w raporcie. Wystarczy go pobrać i zapoznać się ze szczegółami. Na jego podstawie dowiemy się, kto i kiedy oraz za co wpisał naszą osobę do Krajowego Rejestru Dłużników. W raporcie znajdziemy też informacje o kwocie zgłoszonego zadłużenia.

Jeśli masz negatywny wpis w KRD, możesz skorzystać z oferty chwilówek bez BIK i KRD, przygotowanej przez parabanki.

Negatywny wpis w KRD – co robić

Negatywny wpis może zostać usunięty z rejestru dłużników, jeśli uregulujemy zobowiązanie. Znika on w przeciągu dwóch tygodni od momentu uiszczenia stosownej opłaty. Nie można samodzielnie usunąć negatywnego wpisu, gdyż odpowiada za to wyłącznie wierzyciel, czyli osoba która go dokonała. Krajowy Rejestr dłużników także nie może tego dokonać, gdyż tylko wierzyciel jest prawnie umocowany do usunięcia dokonanego przez siebie wpisu. Krajowy Rejestr Dłużników nie jest instytucją państwową, ale prywatną firmą nadzorowaną przez państwo. Pełni ona obowiązki Biura Informacji Gospodarczej. Można wobec tego być spokojnym o swoje prywatne dane, które nie dostaną się w ręce niepożądanych osób.

Dodaj komentarz