3 marca, 2021

Jak działają firmy pozabankowe?

Jeśli chcesz wziąć pożyczkę w parabanku musi zdawać sobie sprawę z tego, w jaki sposób działają te podmioty. Po pierwsze, parabanki pod żadnym pozorem nie powinny być mylone z bankami komercyjnymi. Działają bowiem na zupełnie innych zasadach, mimo tego, iż zazwyczaj oferują swoim klientom z pozoru podobne usługi. Co warto o nich wiedzieć? Sprawdź  jak działają firmy pozabankowe.

Parabanki w Polsce – jak działają i na co zwrócić uwagę

Parabanki w naszym kraju działają na zasadzie piramidy finansowej. To dość specyficzna struktura, w której liczy się przede wszystkim zysk z poprzedniego klienta. Oznacza to dosłownie, że jeżeli poprzedni klient nie zapłaci, następny nie dostanie pożyczki z parabanku. Warto również pamiętać, że instytucje parabankowe zajmują się jedynie instrumentami dłużnymi. Dlatego jeżeli chcemy założyć konto oszczędnościowe lub lokatę, takiej usługi niestety nie parabank nie oferuje.

Warto również wiedzieć, że firmy pożyczkowe nie podlegają Instytucji Nadzoru Finansowego. Działanie parabanków jest regulowane na podstawie prawa cywilnego oraz ustawy antylichwiarskiej. Wprowadzona w 2015 i znowelizowana w 2019 roku reguluje wysokość oprocentowania oraz karnych odsetek. Dzięki temu klienci biorący szybkie pożyczki pozabankowe nie muszą się obawiać odsetek wynoszących kilkaset procent.

Sprawdź jednak na co uważać biorąc pożyczkę z parabanku.

Parabanki – czy warto brać pożyczkę w parabanku?

Powstaje pytanie: kiedy wzięcie pożyczki z parabanku rzeczywiście nam się będzie opłacało? Zanim jednak wybierzemy odpowiednią instytucję tego typu, którą poprosimy o wsparcie finansowe, należy najpierw sprawdzić ranking wszystkich najbardziej rzetelnych i wiarygodnych parabanków. Nie wszystkie one bowiem kierują się dobrem klienta. Kiedy już coś konkretnego będziemy mieli na oku, a nasz bank odmówi nam wsparcia, wtedy możemy ubiegać się o chwilówkę.

Najbardziej jest to opłacalne w monecie, kiedy jest to nasza pierwsza pożyczka z parabanku. Zazwyczaj jest ona nisko oprocentowana, a jeżeli będziemy nasze raty spłacać w terminie – nie zostaną naliczone żadne odsetki. Warto również wspomnieć, że o  kredyt z banku niekiedy musimy się starać całymi miesiącami. Szybką pożyczkę z parabanku dostaniemy znacznie szybciej. Instytucje te nie sprawdzają klinetów w BIK czy KRD, ani nie wymagają dodatkowych zaświadczeń. Oferta chwilówek online dodatkowo ułatwia zdobycie pieniędzy.Mimo wszystko, warto jednak przemyśleć wszystkie swoje decyzje, zanim poprosimy dowolną instytucję o jakiekolwiek wsparcie.